Analóg VS. Digitális – IKT eszközök az oktatásban

“…tanulásra mindenütt és bármikor mód nyílhat. A tanulás állandó és mindenütt jelenlévő természete azt jelenti, hogy a tanulás különböző terekben és helyeken történhet meg, a FIZIKAI és a VIRTUÁLIS valóságban egyaránt.”

Finn Nemzeti Alaptanterv (2014) *

Pedagógusként ambivalens érzéseim vannak a digitális világ gyerekekre gyakorolt hatásáról. Mennyire kell, hogy egy okoseszköz a kisgyermek mindennapjainak része legyen? Normális, ha egy iskolába készülő hatéves nem tudja használni a ceruzát, de a tabletet készségszinten kezeli? (Nyilván nem az…)

Napjainkban elkerülhetetlen, hogy a korszerű oktatás beemelje a digitális eszközöket a pedagógiai munkába. Hiszen végtelen tudás áll a rendelkezésünkre, miért kellene “óvni” ettől a gyerekeket? Ezzel együtt nagyon fontos, hogy tudatos felhasználókat neveljünk, akik hasznosítani tudják az internet kínálta információkat és lehetőségeket.

A léptékváltás elkerülhetetlen. Ugyanakkor meggyőződésem, hogy a digitális világ térnyerése mellett talán még soha nem volt ilyen fontos, hogy az “analógnak” is helye legyen a gyerekek életében: mozgás, zene, alkotás… Az Eszterhéj gyerekeknek szóló tartalmainak megalkotásakor ennek az egyensúlynak a megtalálására törekszünk.

* In.: Mira Kallio Tavin: Youth Visual Culture Practices and Their Relevance for Art Education in Finland, 2018., magyarra ford.: Gaul Emil.

szerző: Karát Eszter